KT i Karlskoga

Dagens ansökan: KT-Kuriren

Hej,

Jag söker härmed jobb som reporter på KT-Kuriren. Anledningen till att jag söker mig just till KT-Kuriren är att jag helhjärtat stöder tidningens uppdrag: “att stärka demokratin, värna den oberoende journalistiken och bidra till ett mer inkluderande samhälle”.

Jag arbetade fram tills nyligen som reporter på Västerås Tidning. Mina senaste artiklar kan ni hitta på följande länk:

https://www.vasterastidning.se/cse?q=hj%C3%A4rtberg


Under 2021 och 2022 hade jag ett vikariat på Sveriges Radio P4 Västmanland. Jag gjorde mest inspelade nyhetsinslag, men även direktsändningar och arbete som webbredaktör.

Jag har arbetat som journalist på lokaltidningar från Luleå i norr till Sölvesborg i söder.

Våren 2009 tog jag examen från journalistutbildningen vid Göteborgs universitet.

Jag är intresserad av samhällsfrågor. Det gäller allt från kriminalfall till politik. Som journalist är inget ämne främmande för mig. Jag lär mig gärna något nytt. På lokaltidningarna har jag fått skriva om både stort och smått. Jag kan uttrycka mig väl i skriven text och jag har lätt för att sätta rubriker.

Jag kan både filma och fotografera för vanliga nyhetsinslag. Jag har även direktsänt tv (”kört live”) för VLT i Västerås.

Jag har B-körkort och tillgång till bil.

Jag kan arbeta snabbt om tiden är knapp. Har jag tid prioriterar jag att göra arbetet noggrant. Om det finns fungerande strukturer och rutiner på arbetsplatsen följer jag dem utan att lägga mig i. Finns det däremot problem på arbetsplatsen försöker jag lösa dem.

Jag gillar sociala medier så länge de inte avsiktligt sprider felaktigheter och smygreklam. På fritiden ägnar jag mig annars åt familjeliv och bokläsning.

Min cv hittar ni här: https://erikhjartberg.se/cv/

Som referenser kan ni kontakta följande.

Jag har varit på väldigt många olika arbetsplatser och vet att jag oftast kan göra ett bra jobb oavsett vilken kommun jag bevakar och oavsett vilket företag som avlönar mig. Men så får man ju inte säga i det här landet.

Ett vanligt råd är i stället att jag ska förklara varför jag söker mig till just den här arbetsplatsen. Notera att jag därför inleder ansökan på det viset. Jag är verkligen inte så desperat att jag bjuder ut mig till vilken arbetsgivare som helst. Att jag väljer att uppvakta KT-Kuriren beror på en uppriktig och äkta kärlek specifikt till den här tidningen.

Till sist funderar jag på om det bara är jag som kommer att tänka på Magnus & Brasses sketch ”Manuscensorerna” med anledning av namnet KT-Kuriren.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *