Kompetens: publicerad i den gemensamma nättidningen

Dagens ansökan: bltsydostran.se

Vi söker webbredaktör till Blekingetidningarnas gemensamma nättidning juni-augusti 2012. Vi finns placerade på BLT:s redaktion och vi publicerar texter och bilder från Blekinges båda tidningar, BLT och Sydöstran, på en gemensam nättidning som heter www.bltsydostran.se
Två webbredaktörer jobbar varannan vecka, antingen från tidig morgon eller eftermiddag/kväll, plus varannan söndag eftermiddag/kväll. Det krävs att du har god journalistisk fingertoppskänsla, och att du är snabb i både tanke och handling. Vår målsättning är att vara först med att publicera nyheter från Blekinge. Konkurrens har vi bland annat från lokalradion. Vi arbetar i Escenic och Newspilot så erfarenhet av dessa program är bra.

Vi skriver även texter själva till nättidningen, så bifoga arbetsprover så att vi får se att du har en god känsla för språket och hur man ska strukturera en webbartikel.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *